Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
A Chevron vezérigazgatója kijelentette, hogy nem próbál kevesebbet termelni, ezzel visszautasította a Biden-kormány vádját.
Joe Biden elnök és a fehérházi tisztviselők azzal vádolták az olajipart, hogy az árak magasan tartása érdekében lassítja a kitermelést. A Biden-kormányzat a múlt hónapban levelet küldött a Chevron, az ExxonMobil és a BP vezető kitermelőknek, amelyben javaslata szerint végrehajtási intézkedéseket hozhat a szövetségi kormány.
„A dolgozók nem próbálnak kevesebbet termelni, sőt igyekeznek a lehető legtöbbet termelni” – jelentette ki Michael Wirth, a Chevron vezérigazgatója.
A tények is cáfolják Biden feltevését: az AAA autóklub által közzétett adatok szerint egy gallon benzin átlagára jelenleg 4,57 dollár, ami közel 50 centtel alacsonyabb, mint egy hónappal ezelőtt. A magas gázárak közepette a Chevron vezérigazgatója hozzátette, hogy az olajipar „a termelés növelésével reagál. Olyan retorikát és üzeneteket kell látnunk, amelyek azt jelzik, hogy országunk támogatja a termelés növelését”.
A Chevron és más olajvállalatok tárgyaltak a Fehér Házzal, a kormányzat tisztviselői viszont nem voltak egyértelműek, ezért az olajipari vállalatok úgy döntöttek, hogy elállnak a különböző projektekbe történő hosszú távú beruházásoktól – állítja a ZeroHedge.
Egy múlt havi sajtótájékoztatón Biden elutasította Wirth javaslatait, és „enyhén érzékenynek” nevezte.
„Nem tudtam, hogy ilyen gyorsan megsértődnek” – mondta Biden.
„Nézze, több finomítói kapacitásra van szükségünk. Az, hogy nincs több lehetőség olajat termelni, egyszerűen nem igaz”.
Hozzátette: „Valamit ki kellene találni, amivel növelni tudják a finomító kapacitást, és mégsem adják fel a megújuló energiára való átállást.”
A republikánusok és egyes olajipari elemzők szerint Biden energiapolitikája részben a benzinárak és az infláció makacsul magasan tartása miatt olyan, amilyen. Rámutattak az általa tavaly aláírt végrehajtási rendeletekre, köztük azokra, amelyek eltörölték a Keystone XL gázvezetéket, az új olajfúrási bérleti szerződéseket a szövetségi földeken, a fosszilis tüzelőanyagok egyes szövetségi támogatásait.
Ugyanakkor a Fehér Ház vezető tisztségviselői gyakran reklámozták az elektromos járműveket, mint a magas benzinárak alternatíváját, annak ellenére, hogy az autók sok amerikai számára vagy nem költséghatékonyak, vagy egyszerűen megvalósíthatatlanok.
Biden korábban a gazdagokat akarta megadóztatni, átverte a diákhiteleseket, most pedig az olajkitermelő cégekkel vádaskodik – lassan már nem lesz olyan csoport, ahol Biden igazán népszerű lehetne.
A jelenlegi elnök érezhetően és egyre nyilvánvalóbban nem tud megbirkózni sem a orosz-ukrán háború hatásaival, sem a tomboló inflációval. Biden tehetetlenségét már nem csak a republikánusok, de saját pártjának szavazói is egyre kínosabbnak és károsabbnak találják: a legfrissebb közvélemény-kutatás szerint a demokraták mindössze 30 százaléka gondolja úgy, hogy az elnöknek újra kellene indulnia a Fehér Házért 2024-ben – adta hírül korábban a Makronóm.